עברית  |  English  |  Česky  |  

להצטרפות לרשימת התפוצה הכנס את כתובת הדואר האלקטרוני שלך:
 


דף הבית >> ארועים >> אירועים שהיו >> 2014 >> 2014-12 הקולנוע של טרזין >> יום רביעי , 24.12.2014
אולם 3, 11:00
כניסה חופשית
מותנה ברישום בבית טרזין

אסיר בגן עדן
100 דקות, אנגלית, תרגום לעברית
 ארצות הברית, בריטניה, גרמניה, 2002
בימוי מלקולם קלארק, סטוארט סנדר
סיפור חייו של קורט גרון, שחקן הבמה ובדרן הקברטים היהודי ברלינאי משנות ה-20, שהשתתף בהצגת הבכורה של 'אופרה בגרוש', הופיע ב 72 סרטים וזכה בפרסומו כאמרגן קוסם לצד מרלן דיטריך ב'המלאך הכחול' (1930). הסרט  התיעודי על גרון נע בעקבות התחנות השונות שבהן עבר, ברלין, פריס, פראג ואמסטרדם שם נתפס לאחר פלישת הגרמנים להולנד. הוא נשלח ב 1944 לטרזיינשטאט, לביים סרט תעמולה על המחנה שיהיה בכוחו להטעות את העולם ולהסתיר את ההשמדה השיטתית של יהודים  במחנות. כראש צוות ההפקה, גרון היה נתון לפיקוחם של קציני אס אס. לאחר שהסתיימו הצילומים הוא עלה לרכבת שנשאה אותו לאושויץ. ב 2003, הסרט היה מועמד לפרס האוסקר האמריקאי בקטגוריית הסרט התיעודי הארוך הטוב ביותר.
אולם 2, 11:00


המסע למרחקים

78 דקות,  צ'כית, תרגום לעברית
צ'כוסלובקיה,  1949
בימוי: אלפרד ראדוק

קשר אהבה בין יהודיה וארי, שניהם עובדים כרופאים באותו בית חולים בפראג עומד למבחן לאחר פלישת הנאצים לצ'כיה במרץ 1939. השניים נאלצים להינשא בסתר בגלל הרדיפה האנטישמית הגלויה של היהודים. כשמתחיל הגירוש מפראג, הרופאה ובני משפחתה נשלחים לגטו טרזין. במחנה החיים הופכים למסע הישרדות מייאש. הבמאי, יהודי למחצה שבני משפחתו נספו בטרזיינשטאט, צילם סצנות רבות במחנה. במקביל לדרמת האהבה האסורה שילב הבמאי קטעי ארכיון מסרטי תעמולה (לני ריפנשטאל) ומיומני חדשות גרמניים ובהם מונולוגים של היטלר וגבלס. הסרט צולם עם עליית השלטון הקומוניסטי בצ'כיה אך ב-49' נאסר להקרנה למשך 40 שנה. לאחר מהפכת הקטיפה והדחת הממשלה הקומוניסטית, הוסר החרם והסרט הוקרן לראשונה ב-1991 והוכתר כיצירת מופת. סטנלי קיובריק שיבץ קטעים ממנו בסרטו 'התפוז המכני'
אולם 2, 13:00

טרנספורט מגן עדן
92 דקות, צ'כית, תרגום לעברית
צ'כוסלובקיה, 1962
בימוי: זבינק בריניץ'

"האם הפיהרר העניק עיר במתנה ליהודים?" מתפעל קצין האס אס בתום סיור היכרות ראשון בסמטאות גטו טרזיינשטאט. במחנה ששימש חלון הראווה התעמולתי של הגרמנים במטרה להציג תמונה כוזבת של קהילה יהודית אוטונומית ומאושרת, מצלמים סרט תעמולה לקראת ביקורם של נציגי הצלב האדום ומשתמשים במופעי תרבות וספורט כדי להרשים את האורחים. כך ארע במציאות וכך בדרמה 'טרנספורט מגן עדן' שמחדד את הפער בין הפסאדה לבין מציאות החיים הנוראה במחנה. מצד אחד מאות מאסיריו נאלצים להשתתף בצילומים ולהיראות שמחים וטובי לב ומן הצד האחר, הגרמנים מנפיקים בקצב את צווי הגירוש מזרחה לאסירים והם נשלחים למחנות המוות. כאשר יו"ר מועצת היהודים במחנה מסרב לחתום על הצווים, הוא נורה למוות. מחליפו ממלא אחר הפקודה ונאלץ לחתום. על התסריט הופקד הסופר הצ'כי יהודי ארנושט לוסטיג שנסמך על חוויותיו האישיות במחנה. ב-1963 זכה הסרט בפרס הבימוי של פסטיבל לוקארנו בשוויץ.
אולם 3, 19:30

פתיחה

במעמד קולט אביטל, יו"ר מרכז הארגונים של ניצולי השואה

מנחה: ששי קשת

רקוויאם של התרסה

85 דקות, אנגלית, תרגום לעברית
ארצות הברית, צ'כיה, 2012
בימוי: דאג שולץ
 
בתנאי החיים הקשים בטרזיינשטאט ונוכח האיום התמידי בגירוש מזרחה למחנות המוות, ניהלו אמנים ומוסיקאים מלחמת הישרדות באמצעות אמנות ומוסיקה. "רקוויאם של התרסה" מגולל את הרקע והנסיבות לביצוע הרקוויאם של ורדי, בלא פחות מ 15 קונצרטים בטרזיינשטאט בין נובמבר 43 ' לאוקטובר 44 '. את היצירה הכוראלית הכבירה של ג'וזפה ורדי מ-1873, לתזמורת מקהלה וסולנים, שמלווה את המת בדרכו האחרונה, ביצעה מקהלה של כ 150- אסירים בניצוחו של רפאל שכטר שחזר ואמר בחזרות, "המטרה שלנו לשיר לגרמנים את מה שאי אפשר לומר להם". שכטר נשלח באחד הטרנספורטים לאושוויץ ובאוקטובר 1944 נספה. בקונצרט האחרון  של הרקוויאם נכחו נציגי "הצלב האדום", חיילי וורמאכט וקציני אס-אס. במקום תזמורת הסתפקו בפסנתר, בו ניגן המלחין הצ'כי גדעון קליין. הסרט נע בין שחזור הרקוויאם של 43' במחנה, לבין צילומי הרקוויאם בקונצרט-מופע חגיגי שהתקיים בפסטיבל ישראל ב-2012.
באדיבות אפוס - הפסטיבל הבינלאומי לסרטי תרבות ואמנות

להרשמה לחצו כאן
 


לייבסיטי - בניית אתרים