עברית  |  English  |  Česky  |  

להצטרפות לרשימת התפוצה הכנס את כתובת הדואר האלקטרוני שלך:
 


דף הבית >> ארועים >> אירועים שהיו >> 2011 >> 2011-08-25 טורניר זכרון השנתי "ליגה טרזין"
 
הטורניר השנתי ה-3 – "ליגה טרזין" 2011
 
טורניר הזכרון השנתי לשחקני ליגת טרזין ואוהדיה,השלישי במספר, התקיים והשאיר חותם עז של הצלחה כבירה.
מדינת הכדורגל , בשיתוף מועצה אזורית עמק חפר ובית טרזין ובהשתתפות 6 קבוצות נוער בגילאים 13-15 ממפעלות חינוך וחברה- הפועל ת"א  (בניהולו
של גיל ליש) וקבוצות מעמק חפר, עשו דבר שלא נעשה מעולם, שיחזרו למעשה חלק מליגת טרזין שהתקיימה לה אי שם בימים אפלים בתוך גטו טריזנשטאט. גם שם כמו אצלנו היו סיקורים וסיכומים של המשחקים, ההתעסקות בכל הנושא נתנה לאנשי הגטו שחלקם שיחקו וחלקם אהדו פתח לבריחה מהמציאות הקשה שפקדה אותם ולמעשה נתנו תקווה לחייהם.
בני הנוער שהגיעו לטורניר שלנו, טרם עלייתם לכר הדשא קיבלו הסברים היסטורים על מה שקרה בעבר, ללא ספק החוויה היתה מעשירה ומכוננת עבורם על זאת הסכימו כולם.
טורניר הכדורגל שנערך הוא למעשה החלק השולי ביום המבורך הזה שנתן לילדים פרספקטיבה שונה על החיים ואנו מקווים שהיוזמה המבורכת הזאת תמשיך ותהפוך למסורת של ממש. (כתבה בנושא תעלה בהמשך באתר המדינה).
גם כדורגל היה לנו, לא שכחנו לרגע, ילדים בני 13-15 שההתנהגות שלהם היתה פשוט ללקק את האצבעות, ילדים טובים ומחונכים אין ספק, ספורטיביות והוגנות היו שם המשחק ללא שום רבב.
את הטורניר לוקחת לאחר תצוגה מרשימה קבוצת הגיבור טרזין שיוצגה ע"י ילדי עמק חפר בהדרכתו של ויקי גלאם, אותה קבוצה ניצחה בגמר את קבוצת הכח שהורכבה מחברה ממפעלות החינוך של הפועל ת"א בבת- ים.
בחצאי הגמר הפסידו קבוצת דרור- שהגיעה מעמק הירדן וקבוצת הטיפול בנוער שהגיעה ויוצגה מחברה מקרית מלאכי.
על מקומות 5/6 שיחקו קבוצת הנשרים שיוצגה ע"י קבוצה מעפולה וקבוצת מכבי פראג שיוצגה ע"י ילדי עמק חפר.
אני רוצה לסכם את הטורניר כאבן דרך בפיתוח אישיותם של הילדים, ללא ספק זו חוויה שכל אחד מאיתנו חייב לעבור ובוודאי בני נוער.
הטורניר ומה שקדם לו בחלק הלימודי היוו הצלחה ללא ספק.

הנה כמה מתגובות המדריכים-מאמנים:
אלרום קובי מאמן הכדורגל מטעם מפעלות החינוך של הפועל ת"א בעפולה עילית: " יום מעניין ומקנה הרבה מאוד ידע"
ארנון המדריך מעמק הירדן: " הילדים כגילו עניין לטעמי והיו ערים בשיחה, מעשיר , מרגש" עוד סיפר ארנון כי נפעם לנוכח העובדה שהילדים של קבוצתו גילו עניין רב והמדריכה בבית טרזין ביקשה עוד השתתפות של קבוצות אחרות.
אלעד המדריך של הקבוצה מקרית מלאכי ממועדון השחר:" למדתי הרבה וגם החברה למדו לראות את חצי הכוס המלאה, סה"כ חוויה מעשירה מאוד".
ויקי גלאם מנהל מכבי עמק חפר הגדיל והוסיף:
"רוצה לברך על היוזמה לקיים טורניר שמטרתו החינוכית משתלבת בצורה יוצאת מהכלל עם המטרה הספורטיבית, חושב ובטוח שחשוב מאוד שבני הנוער יכירו את המורשת של יהדות השואה ושידעו שגם בימים הכי קשים לא ויתרו היהודים על הכדורגל והתרבות ומקווה שתהיה המשכיות ליוזמה המבורכת של הטורניר הלימודי"
גיל ליש מנהל השטח של מפעלות החינוך והחברה של הפועל ת"א אמר:
היוזמה והפרויקט מבורכים, לא משהו שגרתי שפוגשים ביום יום, הדרך להגיע לחניכים דרך הכדורגל, היא דרך יצירתית , נכונה ואפקטיבית.מפעלות חינוך וחברה של הפועל ת"א עוסקים בתכנים חינוכיים כל השנה והשותפות עם בית טרזין קולעת למטרות ולדברים שרוצים להנחיל לנוער, בתקוה לשיתוף פעולה פורה בעתיד."
 
נתראה בשנה הבאה,

שלכם,

ניר קנורפל ,
מנהל מחוז הצפון
מדינת הכדורגל

לתיאור מפורט של הטורניר, תוצאות, מבקיעי שערים - באתר מדינת הכדורגל

גלריות התמונות:

פייסבוק
באתר מדינת הכדורגל
ובאתר בית טרזין (נא ללחוץ על המצגת לקבלת התמונות והורדתן)
ההזמנה לטורניר  [נכתב ב 21.8.2011]

ביום חמישי, 25.8.2011
 , יערך אירוע מיוחד במינו בקיבוץ גבעת חיים איחוד שבעמק חפר.
 
הטורניר השנתי , הנערך בפעם השלישית, נועד להזכיר את סיפורה של "ליגה טרזין" – ליגה ששוחקה בין השנים 1942-1944, כאשר אנשיה מחפשים מעט שפיות וזכרון של החיים שהיו להם.
 
בחצר גדולה של אחד הקסרקטינים ( שנקרא "דרזדן") בהם היו כלואים אנשי הגטו, הועמדו שערים, סומנו קוים, הורכבו קבוצות שנשאו שמות של קבוצות אותן אהדו השחקנים, או מועדונים בהם היו, כמו "מכבי", "הגיבור", "הכח" ואחרים, או בפשטות – מקומות העבודה שבהם שהו. השחקנים, השופטים והמארגנים המשיכו את "החיים כאילו" – הנסיון לחיות בגטו שרוב תושביו נשלחו "למזרח", למחנות המוות והכפיה, או מתו במקום ממחלות ורעב.
 
הפעם הארוע נעשה בשיתוף  " מפעלות חינוך וחברה -  הפועל תל אביב" והמועצה האזורית עמק חפר. 6 קבוצות נוער בגילאי 13-15 יבקרו בבית טרזין, יקבלו הסבר היסטורי על הגטו ויבקרו בתערוכה מיוחדת הנקראת "ליגה טרזין" , המספרת את סיפורם של שחקני הליגה ומציגה קטע ממשחק שתועד ע"י הגרמנים בסרט תעמולה. התערוכה נחנכה ב- 2009 בטורניר הזכרון הראשון, כאשר אברהם גרנט, שנושא השואה קרוב לליבו, פותח את הטורניר.
 
לאחר הביקור, יתקיים טורניר כדורגל 7 (קבוצות עם 7 שחקנים כ"א) במגרש הכדורגל של מכבי עמק חפר שבקיבוץ.
6 הקבוצות שישתתפו בטורניר יקראו על שם קבוצות מ"ליגה טרזין".
 
הטורניר מתקיים בסיוע המועצה האזורית עמק חפר,משרד התרבות והספורט והמשרד לאזרחים ותיקים.
 


הקבוצות שמשתתפות בטורניר
 
"הכח וינה"
הכח וינה היה מועדון הספורט היהודי המוביל בתחילת המאה ה-20, מהעיר וינה שבאוסטריה. המועדון כלל ספורטאים ממספר תחומים, אתלטיקה, שחייה, היאבקות, ועוד, אך הקבוצה הבולטת ביותר של המועדון היא קבוצת הכדורגל. קבוצת הכדורגל הורכבה מכדורגלנים יהודים, שהגיעו מכל רחבי אירופה.
המועדון הוקם בשנת 1909 על ידי ציונים אוסטרים. בהשפעת משנתו של מקס נורדאו, יהדות השרירים, הם קראו לקבוצה "הכח".
קבוצת הכדורגל של הכח וינה הייתה אחת הקבוצות הראשונות שנסעו ברחבי העולם למשחקי ידידות, למקומות בהם מתגוררים יהודים רבים. הקבוצה קיימה משחקי ידידות בערים שונות, כמו לונדון וניו יורק, ומשכה אלפי צופים יהודים למשחקיה. בביקורה של הקבוצה בלונדון בשנת 1923, היא הביסה את סגל המשנה של וסטהאם יונייטד בתוצאה 5-1, והייתה לקבוצה הראשונה מאירופה שניצחה קבוצה אנגלית על אדמת אנגליה. בתור הקבוצה היהודית הראשונה, הכח משכה אוהדים יהודים מרחבי אירופה למשחקיה.
במשחק דרמטי בעונת 1924/25, השוער ההונגרי של הכח אלכסנדר פביאן שבר את ידו. בתקופה זו לא ניתן היה להחליף שחקנים במהלך המשחק, ולכן פביאן המשיך לשחק, אך בתפקיד חלוץ. שבע דקות מאוחר יותר כבש פביאן את השער המנצח, שהעניק להכח את אליפות אוסטריה היחידה בתולדותיה.
בשנת 1926 ערכה הקבוצה סדרת משחקים בארצות הברית. משחקה בניו יורק משך 46,000 צופים, כמות ששברה את שיא הצופים במשחק כדורגל. שחקנים רבים של הקבוצה, שהתרשמו ממיעוט האנטישמיות בארצות הברית, החליטו להתמקם שם והצטרפו למועדונים מקומיים. חלק משחקנים אלו (כמו מקס גרונוולד) הקימו את מועדון הכח ניו יורק, שזכה בגביע ארצות הברית הפתוח בשנת 1929. חלק מהשחקנים עלו לארץ ישראל והקימו את הכח תל אביב (כיום "הכח עמידר רמת גן"). בעקבות עזיבת רבים משחקניה המובילים, הכח נחלשה וחדלה מלהתחרות על האליפות.
קבוצת האתלטיקה של המועדון הצליחה גם היא. הכח הצטיינה בין השאר בהתאבקות, בסיף, בכדור מים ובשחייה.
בעקבות האנשלוס בשנת 1938, התאחדות הכדורגל האוסטרית החרימה את הכח וינה ולא אפשרה לה לשחק עוד. אצטדיונה הולאם וניתן למפלגה הנאצית.
בשנת 2008, נפתח המועדון מחדש בעיר וינה.
  
"מכבי פראג"
קבוצה ששמה בא מארגון ספורט "מכבי" שהיו לו סניפים בערים כמו פראג, ברנו ומורבסקה אוסטרבה שבצ'כוסלובקיה.

מגרש "הגיבור" בפראג"נשרים" ו"דרור"


במעונות הילדים והנוער בגטו טרזיינשטאט הקימו הבנים קבוצות ספורט, כמו פינג-פונג וכדורגל.
אחת הקבוצות נקראה "נשרים" (בעברית!) והשנייה "דרור".
פראנטה מאייר שהיה מדריך קבוצת הבנים "נשרים", היה גם שוערה של קבוצת הבוגרים "המחלקה לטיפול בנוער", בליגת הכדורגל -  "ליגת טרזין". בעיתון הקבוצה בגטו, שנקרא "רים-רים-רים", כתבו חבריה רבות על משחקי הכדורגל בגטו, הן של הקבוצות הבוגרות והן של משחקי הכדורגל בין קבוצות הנערים, כמו גם על חייהם הקשים.
את דגל קבוצת "דרור" ניתן לראות בתערוכה "ליגה טרזין, ספורט ונעורים בגטו טרזיינשטאט".
 
"הגיבור טרזין"
קבוצת "הגיבור טרזין", שילוב של שני שמות של מקומות שונים.
"הגיבור" היה מועדון ספורט יהודי בפראג, שבו עסקו היהודים בפעילות גופנית בענפי ספורט רבים: אתלטיקה, סייף, התעמלות קרקע ועוד.
בין סיקורי משחקי הכדורגל שהתקיימו בגטו ונכתבו בעיתוני הילדים בגטו, נכתב תיאור משחק בין שתי הקבוצות "המחלקה לטיפול בנוער" ו"הגיבור טרזין", שבשנת 1944 הסתיים בתוצאה האסטרונומית 14-1 לטובת "המחלקה לטיפול בנוער".
 
 
"המחלקה לטיפול בנוער"
"המחלקה לטיפול בנוער" טיפלה ודאגה לילדים ולנוער בטרזיינשטאט. במסגרת המחלקה טופלו ילדים בגטו מגיל 4 ועד גיל 18. תפקיד המחלקה היה להעניק עזרה סוציאלית שהייתה בידיעת הגרמנים וחינוך והוראה שניתנו במחתרת.
המשפחה בגטו לא יכלה לחיות ביחד. גברים חיו בנפרד מנשים וילדים עד גיל 12 יכלו לחיות עם האמהות. מגיל 13 חיו במגורים נפרדים, שנקראו מעונות הילדים. במעונות הילדים חיו עם המדריכים והמטפלות שדאגו לצרכיהם והיו לסמכות החינוכית של הילדים. 


 

  


לייבסיטי - בניית אתרים