עברית  |  English  |  Česky  |  

להצטרפות לרשימת התפוצה הכנס את כתובת הדואר האלקטרוני שלך:
 


דף הבית >> ארועים >> אירועים שהיו >> 2011 >> 2011-05-02 יום השואה-עמק חפר
 

     אייכמן וטרזיינשטאט
דברים בטקס מוצאי יום השואה – עמק חפר – 2.5.2011

 
לאייכמן היה קשר מיוחד ומהותי עם גטו טרזיינשטאט.
 
לאור הצלחתו בגירוש  יהודי וינה לאחר הסיפוח של אוסטריה ב 1938, התייצב אייכמן בפראג כדי לתכנן  את סילוקם של יהודי הפרוטקטוראט של בוהמיה ומוראביה  (החלק המערבי של צ'כוסלובקיה)  שסופחה לגרמניה במרץ 1939 ואוכלוסייתה נספרה ועמדה על
כ-118,000 יהודים.
 
במאי 1939, לאחר שיחה בין אייכמן ליעקב אדלשטיין (בתמונה), מראשי התנועה הציונית בצ'כוסלובקיה, מגיע אדלשטיין לפלסטינה לשבוע ימים, כדי להשיג את מירב הסרטיפיקטים האפשרי על מנת להוציא יהודים מפראג. אדלשטיין מתאר את המצב במולדתו, ובאחד הערבים הוא מספר זאת בחדר האוכל של קיבוץ גבעת חיים, הלא הוא משק היעד של אדלשטיין.
 
אדלשטיין חוזר לעירו, המלחמה פורצת, שטחים במזרח נכבשים והנאצים מוצאים את הפתרון הסופי המתאים להם. אדלשטיין מתמנה ע"י אייכמן כזקן היהודים הראשון של גטו טרזיינשטאט. אדלשטיין מוטעה לחשוב שזה מקלט ליהדות צ'כיה עד יעבור זעם, אייכמן מכין את המקום כמחנה מעבר להשמדה במזרח.
ב 19.1.1942, ממש יום לפני "ועידת ואנזה", אייכמן מבקר בגטו ולמחרת בישיבה שדנה במימוש הפתרון הסופי בארמון ואנזה בברלין, הוא מיעד את הגטו ליהודים הזקנים ברייך, כהטעיה ליהודי גרמניה ואוסטריה, בדרכם למחנות המוות.
 
אייכמן ממשיך לשלוט בכל מה שקורה בגטו – קטן או גדול. הוא מינה את מפקדי הגטו מטעם ה-SSוהוא מינה את זקני-היהודים, כפי שקרא להם, הלוא הם מנהיגי הגטו היהודים. אייכמן מכתיב גם את תנאי החיים ורמת הצפיפות והמצוקה בגטו.
 
בסוף המלחמה אייכמן היה מעורב בתכנון ובהכנות לביקור הצלב האדום בטרזיינשטאט ב-23.6.1944  ובכללן "ייפוי" הגטו.  אייכמן עוד היה מעורב בתכניות לחיסול הגטו(בגז ובירי) בשלהי המלחמה, אך נאלץ למסור ב-16.4.1945, למפקד המחנה, את פקודת הימלר למסירת טרזיינשטאט ללא קרב, בעת הכניעה.
 
היום בבית טרזין סיפר לחיילים שבאו לטקס יום השואה, ילד מגטו טרזיינשטאט שזכה וניצל, בנימין בן רכב, שבזמן היותו בשירות על ספינת משמר החופים של מדינת ישראל, עלו על ספינתו נציגים של המדינה עם קופסה ובה אפרו של אייכמן  והוא זכה לייצג את אסירי טרזיינשטאט ולראות את סופו של הצורר.

                                                                                  

          לייבסיטי - בניית אתרים