עברית  |  English  |  Česky  |  

להצטרפות לרשימת התפוצה הכנס את כתובת הדואר האלקטרוני שלך:
 


דף הבית >> ארועים >> אירועים שהיו >> 2010 >> 2010-10-22 טורניר הזכרון - ליגה טרזין
 

ביום ששי 22.10.2010 התקיים ארוע מרגש ויוצא דופן בבית טרזין, השוכן בקיבוץ גבעת חיים איחוד. כ-150 שחקני כדורגל חובבים מארגוני "מכבי" מארגנטינה ואנגליה, יחד עם סגל מבה"ד 8 ואורחים נוספים, ביקרו בתערוכות של המוזיאון, התאספו להכרות מקרוב עם אחד מניצולי הגטו, פטר ארבן, שהיה שחקן בליגה טרזין, ולבסוף שיחקו בטורניר לזכר חללי גטו טרזיינשטאט. קבוצות "מכבי" המונות שחקני מאסטרס (מעל גיל 45), נמצאות בישראל במסע משחקים מסורתי ולראשונה הוסיפו על המסע גם ביקור בבית טרזין.

לאחר ברכות של שמואל ורון מארגון "מכבי" העולמי, אלדד שלם, סגן ראש המועצה האזורית עמק חפר וסא"ל יריב ניב, מפקד בה"ד 8, הזמין עודד ברידא את פטר ארבן, שזכה לקבלת פנים נרגשת מצד הקהל, שעמד ומחא כפיים, לאחר שראו בתערוכה את פטר משחק כדורגל בסרט התעמולה הנאצי על גטו טרזיינשטאט.

בית טרזין ו"מכבי" ארגנו הפתעה לפטר, שהיה ממקימי בית טרזין. עודד ברידא, מנהל בית טרזין יחד עם סטיוארט לוסטיגמן, מראשי מכבי באירופה, העניקו לו חולצה הנושאת את שם קבוצתו בגטו (רווחת הנוער- Jugendfuesorge) ואת שמו. בנוסף העניקו לו שחקנים, באופן ספונטני, חולצות נוספות מאנגליה וארגנטינה.
אניטה טרסי, המנהלת הקודמת של בית טרזין אירחה את דוברי הספרדית הרבים בהסברים ותרגומים. הזמר לירן גורן ריגש את הקהל שהצטרף לשירתו ונגינתו בגיטרה. לא מעט אנשים מחו דמעהמדבריו המרגשים של פטר, שהיה כמוהם - חבר פעיל של ארגון "מכבי" (בצ'כוסלובקיה)

לאחר החלק הרשמי, ירדו כל השחקנים למגרש הכדורגל המטופח של קיבוץ גבעת חיים איחוד, המנוהל ע"י פיליפ ממחלקת הספורט של עמק חפר, כאשר בה"ד 8 דואגים להקיף את המגרש בשלל דגלים ומשווים לו מראה חגיגי.
טורניר הכדורגל החל בניצוחה של עמותת "מדינת הכדורגל", שהוקמה ע"י מורן גרא וחבריו, לפני למעלה מ-7 שנים.העמותה פועלת מזה 7 שנים לקידום סובלנות, אחריות אישית ולמיגור האלימות באמצעות מפגשי כדורגל בין חובבים, ללא שופטים, וללא גביעים.

כל השחקנים חולקו ל-6 קבוצות מעורבות של אנגלים, ארגנטינאים וישראלים, כאשר כל קבוצה מקבלת שם של קבוצה מימי הגטו. פטר ארבן, לבוש חולצה של קבוצתו לשעבר, בעט את בעיטת הפתיחה של הטורניר, שנוהל בהצלחה על ידי איתי קרייסברגר וברק ליאון. פרטים על הטורניר ניתן למצוא בפירוט, כולל סיקור המשחקים באתר של מדינת הכדורגל.
הסיקורים דומים להפליא לאלה שנכתבו בעתוני הילדים בגטו ואפילו מצאנו שם תיאור משחק בין "רווחת הנוער" ו"הגיבור" טרזין, שבשנת 1944 הסתיים בתוצאה האסטרונומית 14-1 לרווחת הנוער, בעוד בטורניר של 2010 "הגיבור" הפסידו רק 3-1. ב 1944 ברידא פאבל, שנשלח בטרנספורטים מזרחה ולא שב, לא כבש אף שער, כך צוין בעיתון הילדים "קמרד" בגטו. ב 2010, אחיינו, עודד ברידא הצליח להבקיע שער במשחק ולשפר את המאזן המשפחתי ולסגור מעגל בן 65 שנה.

בטורניר זכתה קבוצת "ארסנל", שבגטו היתה קבוצה של נערים שבכדורגל האנגלי מצא חן בעיניהם.

בעוד הגברים רצים על המגרש, קבוצת הנשים יצאה לסיור בקיבוץ ולמדה מקרוב על קורות קיבוץ גבעת חיים (איחוד ומאוחד) בשנת ה-100 לתנועה הקיבוצית.

בסוף הארוע ישבו כל האורחים בחדר האוכל של הקיבוץ, לארוחה צהריים, "כמו פעם", כפי שסיפר חבר מכבי אנגליה, שבצעירותו היה מתנדב בקיבוץ שכן, העוגן.

אסף סטולרז' וסטלה סירקין, המארגנים של הארוע מטעם "מכבי", מסרו על התרגשות רבה בקרה המבקרים מן היום הזה וברצונם להכניס את בית טרזין באורח קבע לתוכניות הביקורים של קבוצות מכבי מחו"ל, כיון שמורשת "מכבי" מורגשת היטב במקום.

פרויקט "ליגה טרזין" ממשיך לעבוד או כמו שאומרים באנגלית - alive and kickingלתיאור ההכנות ושמות הקבוצות - לחצו כאן
לתיאור הטורניר באתר "מדינת הכדורגל" - לחצו כאן   
לצפיה בטורניר הראשון בספטמבר 2009 - לחצו כאן

 גלרית התמונות המלאהלייבסיטי - בניית אתרים