עברית  |  English  |  Česky  |  

להצטרפות לרשימת התפוצה הכנס את כתובת הדואר האלקטרוני שלך:
 


דף הבית >> ארועים >> אירועים שהיו >> 2009 >> 2009-11-09 יום עיון לציון פוגרום ליל הבדולח
 
הטקס השנתי המסורתי לציון אירועי "ליל הבדולח" שמקיים ארגון יוצאי אירופה בשיתוף עם יד-ושם, התקיים הפעם, שנת ה-71 לפוגרום שהיה בנובמבר 1938, ב-9 בנובמבר בבית-טרזין. לצד מאות חברים מכל רחבי הארץ השתתפו באירוע גם צעירים וצעירות מגרמניה, מתנדבי ארגון "אות הכפרה" – העוסקים בארץ בעבודה חברתית קהילתית, בין היתר גם בבתי ההורים של הארגון. נציגתם, יוהנה יספרסן, הבטיחה בהתרגשות ניכרת ובקול רועד לא לשכוח ולפעול למען הזיכרון ההיסטורי. האופטימיות והתקווה התגלמו בדמותם של עשרות תלמידי תיכון שנכחו בטקס.

את הטקס פתח מנהל בית-טרזין עודד ברידא, שציין את ייחודו של הבית בהתמקדות בחיי היום-יום של אסירי הגטו על כל מרכיביהם: העבודה, הצפיפות, העדר האינטימיות, חוסר האונים, הטרנספורטים, הפחד, הרעב, החולי והמוות. ומצד שני הפעילות החינוכית הענפה, היצירה האמנותית והיצירתיות בדרכי הארגון וניהול הגטו. יעקב הירש, מוותיקי הארגון, קרא להעמיק את פעילות ההנצחה, הזיכרון ושמירת המורשת, פעילות בה עוסק הארגון יום אחר יום.
עודד ברידא וקולט אביטלאת החלק הראשון של הטקס נעלה הח"כית לשעבר קולט אביטל, שסימנה את ליל-הבדולח כנקודת מפנה בגישת הנאצים כלפי יהודי גרמניה: את החקיקה והתעמולה האנטישמית החליפה מדיניות של טרור ופגיעה פיזית. דפוס זה של אלימות ממוסדת ופומבית, המעוגנת במעטפת של שלטון חוק וסדר, עתיד להוות מכאן ואילך מוקד המדיניות הנאצית כלפי היהודים, שביטויה הקיצוני ביותר היה הניסיון להשמדת יהדות אירופה כולה כשלוש שנים לאחר מכן.
בני הנדל
את הטקס הנחה בני הנדל, שגם נשא תפילת "אל מלא רחמים" לזכר הקהילות שחרבו. אברהם פרנק אמר "קדיש" וטובה זליגר הדליקה נר תמיד. את טקס הזיכרון חתם צבי כהן מקיבוץ מעברות, בסיפורו המרגש על מפוחית הפה שלו שהצילה אותו ואת הוריו.

בחלקו השני של האירוע הרצתה ההיסטוריונית ד"ר מרגלית שלאין על הקשר "מפרעות ליל הבדולח למחנה המועדף טרייזנשטאט" ומיכאל טל ממוזיאון יד-ושם הרצה על "ציון חגי תשרי בגטו טרזין".

בסיום נערך סיור בתערוכות המוצגות בבית-טרזין.

ז'רר לפונד

3.11.09
 
הודעה לעיתונות :
 
 
טקס לציון "פרעות ליל הבדולח" יתקיים השנה בבית טרזין בקיבוץ גבעת חיים איחוד
 
 
במלאת 71 שנה לפרעות ליל הבדולח יתקיים ביום שני ה- 9.11.09 יום עיון וזיכרון במוזיאון "בית טרזין" שבקיבוץ גבעת חיים איחוד בין השעות 9:30 ל- 14:30.  
יוצאי מרכז אירופה, נרדפי הנאצים וצאצאיהם דורות ההמשך יציינו את פרעות ליל הבדולח באירוע שיעמוד השנה בסימן "טריזנשטאט – הפרק האחרון בתולדות יהדות מרכז אירופה" . לאירוע הוזמנו גם תלמידי תיכון מביה"ס האזורי בעמק חפר וצעירים גרמניים מתנדבי "אות הכפרה" – המשרתים במוסדות סיעודיים לניצולי שואה. האירוע הינו פרי שיתוף פעולה של ארגון יוצאי מרכז אירופה , בית טרזין ומוסד יד ושם. ישאו דברים חברת הכנסת לשעבר- קולט אביטל, יעקב הירש- פעיל בארגון יוצאי מרכז אירופה ועודד ברידא- מנכ"ל בית טרזין. בחלק העיוני תרצה ד"ר מרגלית שלאין בנושא "המעבר מליל הבדולח למחנה "המועדף" טריזנשטאט". בטקס הזיכרון תישמע עדותו של  ניצול פרעות ליל הבדולח צבי כהן שחווה את האירוע  כילד קטן בברלין.
 
ליל הבדולח הוא הכינוי ללילה שבין 9 ל-10 בנובמבר1938 (ט"ז בחשווןתרצ"ט), שבו נערך בכל רחבי הרייך השלישי (גרמניה ואוסטריה) פוגרום ביהודים. האירוע כונה כך בפי הגרמנים בשל רסיסי הזכוכית הרבים שהצטברו על הארץ כתוצאה מניפוץ הזגוגיות בבתי העסק והמגורים של היהודים.
 
בפוגרום נהרסו כמעט כל בתי הכנסת בגרמניה, בתי קברות יהודיים רבים, אלפי חנויות בבעלות יהודים ו-29 בתי כל-בו. יותר משלושים אלף יהודים נעצרו, לעתים על-פי רשימות מוכנות מראש, ונשלחו למחנות ריכוז. כ-400 יהודים נרצחו ומאות נוספים נפצעו קשה. ליל הבדולח מסמן עליית מדרגה בפעילות האנטישמית של המדינה הנאצית. מהתנכלויות, אלימות מילולית ודחיקה הדרגתית של יהודי גרמניה החוצה - לפוגרום, אלימות פיזית ורצח בהיקף כלל ארצי. בכך נסללה הדרך להשמדת יהודי אירופה בשואה.
 
לדברי דבורה הברפלד, מנכ"ל ארגון יוצאי מרכז אירופה קיימת חשיבות מרובה לתיעוד זיכרונותיהם של העדים לפרעות ליל הבדולח : "פוגרום נובמבר במרחק השנים נחרט יותר ויותר בתודעה כאירוע המבשר את שואת יהודי אירופה בכלל ושל הקהילות שלנו בפרט. ניצולי השואה בישראל הולכים ומתמעטים. העדים שנשארו לתקופה החשוכה בתולדות עמי אירופה היו באותה העת ילדים ונערים. אנו מחוייבים לעשות הכל בכדי לתת להם במה ראויה לעדות ולתיעוד סיפוריהם עבור הדורות הבאים."
  
הרשמה לטקס -  ארגון יוצאי מרכז אירופה בטלפון : 035164461  ובאמצעות אתר האינטרנט
 
info@irgun-jeckes.org
 
לפרטים נוספים : יובל גמליאל – יועץ תקשורת 0523001114 yuvalg@ibh.co.il
 


לייבסיטי - בניית אתרים