עברית  |  English  |  Česky  |  

להצטרפות לרשימת התפוצה הכנס את כתובת הדואר האלקטרוני שלך:
 


דף הבית >> ארועים >> אירועים שהיו >> 2009 >> 2009-09-11 ליגה טרזין - טורניר הזכרון
 
"LIGA TEREZIN" – טורניר הכדורגל:

ביום פתיחת התערוכה החינוכית בבית טרזין, ב 11.9.2009, נערך טורניר כדורגל בקיבוץ גבעת חיים איחוד לזכר שחקני הכדורגל של "ליגה טרזין" 
לטורניר התיצבו קבוצות המייצגות את הדור השני והשלישי לשואה, עם משפחותיהם. כל הנוכחים קבלו הסברים במוזיאון הבית. במעמד השחקנים, חברי בית טרזין ובמיוחד הניצולים שלקחו חלק בליגה, נפתחה התערוכה רשמית.
לאחר פתיחת ההתערוכה התקיים טורניר ברוח התחרותיות בגטו, כאשר הקבוצות מונות 7 שחקנים, כפי שהיה בימים ההם.
טורניר הכדורגל נערך בשיתוף מחלקת הספורט של עמק חפר בסיוע משרד התרבות והספורט, בביצוע ארגון "מדינת הכדורגל", כאשר הכוונה להופכו לאירוע שנתי.


 

יעקב גוטרמן, מנחה טקס טורניר הזכרון:

טורניר זכרון לגטו טרזינשטאט
 
11.9.2009
  
בטרזין, שישים קילומטר צפונית לפראג הקימו הגרמנים גטו גדול בו תכננו לרכז את יהודי בוהמיה ומוראביה. הם קראו לו טרזיאנשטאט. הגטו פעל מנובמבר 1941 עד לשחרורו באביב 1945. בנוסף ליהודי צ'כוסלובקיה, הובאו אליו גם אלפי מגורשים מגרמניה, אוסטריה, הולנד, הונגריה ודנמרק.
התנאים ששררו בו היו קשים ביותר ודמו לתנאים שאפיינו את מחנות הריכוז הנאציים. צפיפות נוראה, רעב, מגיפות, הוצאות להורג. בשנת 1942 לבדה מתו מרעב ומצוקה בטרזין קרוב ל-16 אלף אסירים יהודים. חרף התנאים הקשים ותחת איום הטרנספורטים, ניסו האסירים לעסוק בחינוך, נערכו הצגות וקונצרטים, התארגנו ליגות כדורגל לנוער ולבוגרים, שהמשחקים במסגרתן משכו מדי יום ראשון בשבוע קהל צופים נלהב. בליגת הבוגרים נאבקו על הבכורה קבוצות שייצגו את מקומות העבודה של השחקנים: טבחים, גננים, חשמלאים, קצבים, הטיפול בנוער, או לפי נאמנותם הספורטיבית מן העבר - הגיבור-פראג, ספרטה ווינה
במלאכת הרמייה הצינית של הנאצים, נוצלו הן חיי התרבות העשירים בגטו והן הפעילות הספורטיבית המאורגנת, לצורך הסוואת פשעיהם. בעת ביקורה של משלחת הצלב האדום הבינלאומי שנערך בטרזין בקיץ 1944, הוצג מחנה טרזין כ"גטו לראווה", ולאחריו צולם סרט תעמולה שבין היתר הציג את אחד ממשחקי הכדורגל.
איש מן השחקנים, השופטים והמארגנים לא יכול היה לנחש, כי זה היה אחד ממשחקיהם האחרונים. כעבור זמן קצר הם נכללו בטראנספורטים להשמדה - אל אושוויץ-בירקנאו.
כי זאת לדעת: החל מנובמבר 1941 גטו טרזין שימש למעשה מחנה מעבר לטראנספורטים שנשלחו מזרחה להשמדה. מ-160.000 היהודים שנשלחו לטרזין, כ-35 אלף ניספו במקום, רובם מרעב וממחלות, וכ-88.000 נשלחו למזרח, למחנות הכפיה וההשמדה.
קבוצות הכדורגל בגטו טרזין נאלצו תכופות למלא את השורות בשחקנים חדשים, במקום אלה שנשלחו למזרח.
לזכרם וכהוקרה לשורדי הגטו היקרים, בית טרזין מקיים היום את הטורניר המרגש הזה.

לחץ כאן לגלרית התמונות של הטורניר
לגלריה - לחץ כאן 


לייבסיטי - בניית אתרים