עברית  |  English  |  Česky  |  

להצטרפות לרשימת התפוצה הכנס את כתובת הדואר האלקטרוני שלך:
 


דף הבית >> ארועים >> אירועים שהיו >> 2009 >> 2008-10-27 כנס בינ"ל נשים ושואה
 

  נשים  ויצירה

הכנס הבינלאומי החמישי "נשים ושואה", שהתקיים באוקטובר והוקדש לנושא "יצירתיות ויצירה בשואה – תובנות מגדריות", התחלק על-פי מסורתו בין בית ברל, בית טרזין ובית לוחמי- הגטאות. בבית טרזין נוסף לו הייחוד של השקת האלבום "עבודה במלכוד", המתאר בציור ובכותרות את עולם העבודה של אסירי הגטו. האלבום המקורי הוצג לציבור ודני זינגר מבריטניה, בתה של ד"ר אדית אורנשטיין (דיטל) ואחת מעורכות הספר, נתנה הרצאה נרגשת באנגלית.

 הרצאת הפתיחה, של ד"ר מירי פרייליך, הוקדשה לוויטקה קמפנר קובנר, הפרטיזנית והפסיכולוגית מקיבוץ עין-החורש, אשר נעדרה מפאת מחלה. ויטקה לא כתבה ולא ציירה, אך  בתעוזתה ובתושייתה מתגלה הפרטיזנית הצעירה כבעלת אישיות  של יוצר, אמרה ד"ר פרייליך, שמשלימה את כתיבת הביוגרפיה של ויטקה ומפיקה סרט, הנמצא בשלבי עריכה אחרונים. ויטקה מוכרת בעיקר  כחברתו לחיים של המשורר והפרטיזן אבא קובנר (1912-1987 ).

 בכנס הרצו מטעם בית טרזין גם רות בונדי  על גידול תינוקות בגטו, אניטה טרסי  בנושא עבודת נשים בגטו וד"ר מרגלית שלאיין, שסיפרה על יומנה של עליזה ש"ק.

                                                                                                                                                ג'ראר לפונד

בכנס הושק אלבום "עבודה במלכוד"

האלבום, נושא הכותרת AZ ראשי התיבות של- Arbeitszentrale - מרכז העבודה,המחלקה המופקדת על ארגון העבודה) ,נתון בכריכת עץ כבדה, הוענק במתנה מטעם אנשי המחלקה ליעקב אדלשטיין,
אלבום
 
זקן-היהודים, לרגל יום השנה הראשון להקמת הגטו על-ידי הנאצים.
המחלקה הורכבה כולה ממקורביו של אדלשטיין, שהגיעו איתו לטרזיינשטאט מפראג ב- 4 בדצמבר 1941 , כולם צעירים, חברי התנועה הציונית ובוגריה וחברי תנועת "החלוץ". הם היו ונותרו נאמנים לאדלשטיין בכל מצב, וסמכו על מנהיגותו ועל ידידותו. ביניהם לבינו שררה הסכמה עקרונית ורעיונית באשר לאופן ניהול הגטו.

ליאו האס  


האלבום AZ הוא פרי יוזמתם. באלבום 47 עמודים הכוללים ציורים של הצייר ליאו האס, בליווי כותרות והערות שחוברו על ידי ד"ר אדית (דיטל) אורנשטיין זינגר רוף וד"ר רוברט(וינצ'י) ויינברגר. האותיות צוירו על ידי אלפרד (פרד)  קרמר
בעמוד האחרון של האלבום מופיעות חתימותיהם של שישה מאנשי מרכז העבודה:
אריך (אסטרייכר), וינצ'י, איגו, דיטל, אריך (קוהן) , הארי, הצייר ליאו האס והקליגרף פרד קרמר.
הנושא המרכזי המוצהר של האלבום, הציר המרכזי בסיפור שהוא מציג, הוא התהוות מרכז העבודה, הלבטים שליוו את הקמתו ואת פעילותו, הצלחותיו, התפתחותו, התרחבותו ומעמדו במינהל העצמי של הגטו תחת שלטון הנאצים ובעיניו של יעקב אדלשטיין.
האלבום נתרם לארכיון בית טרזיינשטאט על ידי דיטל בשנת 1985 .


תמונות הכנס מבית טרזין


 


לייבסיטי - בניית אתרים