עברית  |  English  |  Česky  |  

להצטרפות לרשימת התפוצה הכנס את כתובת הדואר האלקטרוני שלך:
 


דף הבית >> גטו טרזיינשטאט >> סקירה היסטורית >> העיר טרזין (טרזיינשטאט)
 
כתיבה ועריכה: אניטה טרסי, מנכ"לית בית טרזין (1994-2009), ד"ר מרגלית שלאין, יועצת היסטורית, בית טרזין
 

העיר: טרזיינשטאט (גרמנית), טרזין (צ'כית) 

טרזיינשטאט, השוכנת בצפון מערב צ'כיה (63 ק"מ מצפון לפראג), הוקמה בשלהי המאה ה-18 על-ידי המונרכיה ההבסבורגית, כעיר מבצר, כדי להגן על צפון בוהמיה וצפון מוראביה מפני פלישה פרוסית. בקרבתה נשפך נהר האֶגֶר (Eger) לתוך נהר האֶלבֶּה (Elbe). למיקומה הגיאוגרפי הייתה חשיבות אסטרטגית, מכיוון שניתן היה לפקֵח מהעיר על נתיב מי האלבה ועל הדרך המקשרת בין פראג ודרזדן. בנייתה של העיר החלה ב-1780, בתקופת שלטונו של הקיסר יוזף השני, וארכה אחת-עשרה שנים. היא נקראה על שם אמו, מריה טרזה. העיר לא עמדה מעולם במבחן-קרב, אך נותרה עיר מבוצרת, שבה שכן בקביעות חיל מצב אוסטרי-הונגרי עד 1918. עיר המבצר נבנתה בצורת כוכב בעל שנים-עשר קדקודים (920 מ' x 1,200 מ') ובו שישה שערים. שטח העיר היה אפוא מצומצם, 500 מ' x 700 מ' ובו תוכננה רשת רחובות ניצבים זה לזה, מוקפים בקסרקטינים ובחומה מצולעת בעלת סוללות רחבות בגובה של 8 עד 10 מ'. עליהן ניטעו עצים, שמנעו אפשרות צפייה מבחוץ. מגדלי תצפית, שבלטו מן החומה, אִפשרו לכוח צבאי קטן לשמור על העיר ולפקח על כל סביבותיה. בכל התקופות שבהן שכן בטרזיינשטאט מחנה צבאי, התגוררה בעיר גם אוכלוסייה אזרחית, שהתפרנסה מהשירותים שניתנו לצבא.
מבט מהאוויר על העיר טרזין
לפני מלחמת העולם השניה.

עד לסתיו 1941 התגוררו בשטח של קילומטר מרובע 7,235 אנשים. 3,735 תושבים וביניהם עשר משפחות יהודיות, ב-219 בתים, בני קומה או שתיים. היו אלו בתים מיושנים חסרי תשתיות הולמות, בני למעלה ממאה שנים; 3,500 חיילים התגוררו באחד-עשר קסרקטינים, שכמה מהם היו מחוברים לחומות הביצורים במבנים תת-קרקעיים. הקסרקטינים, שהיו ברובם בני שתי קומות ובעלי חצרות פנימיות נרחבות, נבנו במאה ה-18 ולא התאימו למגורים, בגלל האפלולית ששררה בהם והקור הלח. כיכר מרוצפת במרכז העיר שימשה רחבת למסדרים. הכיכר הייתה מוקפת עצים זקופים, גזומי צמרת, בעיבורה שני בנינים, זהים כמעט, של מפקדת הצבא וכן כנסיה יפה, "כנסיית התחייה". 
בנוסף היו בעיר בתי מלאכה צבאיים מיושנים ומחסנים. לא היו בעיר או בסביבתה מפעלי תעשייה, מלבד מִבשלת שֵׁכר קטנה. צנרת למים ולביוב הותקנה בסוף שנות השלושים בקסרקטינים, אך התושבים המשיכו לשאוב מי שתייה מבארות ובתי-השימוש שלהם היו בחצרות. ריצוף הרחובות לא היה תקין, ולכן כוסו באבק שהתערבל באוויר, ולאחר גשמים חזקים הפכו הרחובות לבִיצה. עד לפלישת הצבא הגרמני לצ'כוסלובקיה ב-15 במרץ 1939 הייתה טרזין עיר קטנה וחסרת חשיבות. 

בין השנים 1919 – 1939 שימשה העיר כמחנה לצבא הצ'כוסלובאקי ומ-1939 עד 1941 כמחנה של הצבא הגרמני.

אתר האינטרנט הרשמי של העיר טרזין

 1. הקמת הגטו  2. תקופת הגטו המעורב  3. תקופת הגטו כהטעיה  4. תקופת אבל והתארגנות  5. תקופת שחרור הגטו


 
 


לייבסיטי - בניית אתרים