עברית  |  English  |  Česky  |  

להצטרפות לרשימת התפוצה הכנס את כתובת הדואר האלקטרוני שלך:
 


דף הבית >> המוזיאון >> ארכיון >> הארכיון
 
האוספים בארכיון  האוספים בארכיון

בארכיון אוסף העתקים של המסמכים המקוריים ואוסף מסמכים מצולמים שהמקור להם אינו ברשותנו.
בארכיון יותר מ- 500 תיקים המאגדים מסמכים לצורכיהם של חוקרים, תלמידים ומורים לשם כתיבת עבודות מחקר, הכנת תכניות חינוכיות ועוד.
החומר - צילומים של מסמכים מתקופת הגטו, מחקרים, קטעי עיתונות וכיוצא באלה - ממוין לתיקים על פי נושאים, כגון: אמנות, ספרות, המנהל העצמי, ציורי ילדים, מחלקת העבודה, מעונות הילדים, עיתונות ילדים ובני נוער, מוסיקה ועוד. כמו כן יש תיקים המוקדשים לדמויות, ביניהן: ליאו האס, קרל פליישמן, יעקב אדלשטיין, רות בונדי ואחרים.
בתיקים אלה מידע ביוגרפי, עדות אישית, כתבים שונים, וקטעי עיתונות. הארכיון גדל מדי שנה בעשרות תיקים, דבר המאפשר שיפור במיון ועזרה באיתור נושאים. קיימת כרטסת התומכת בתיקים שבארכיון ובה רשומים כל הנושאים והשמות המופיעים בתיקים. בתכנון הפיכת כרטסת זו לבסיס נתונים ממוחשב.
כרטסת נוספת היא כרטסת הציירים הכוללת מידע ביוגרפי על כל צייר שציור שלו נמצא באוסף. בארכיון ספרייה המחזיקה כ- שלושת אלפים כותרים בעברית ובשפות נוספות, אוסף כתבי עת, אוסף קטלוגים העוסקים באמנות מגטו טרזין, אוסף של כ- 250 סרטי וידאו ועדויות בווידיאו ובאודיו ואוסף עבודות תלמידים וחוקרים. הארכיון מחזיק גם באוסף צילומי תווים של יצירות מוזיקליות אשר הולחנו ובוצעו בגטו טרזין.

מחקר 

המוזיאון והארכיון משמשים מוקד ומקור מידע למחקרים רבים. תלמידים מחטיבות הביניים ומהחטיבה העליונה מרבים להיעזר בחומר התיעודי של הבית.
צוות הבית ערוך למתן הדרכה ותמיכה לתלמידים ומורים. חוקרים העוסקים במדעי הרוח והחברה מוצאים בארכיון של בית טרזין בסיס והשראה לכתיבת מחקרים. בתכניתנו לפרסם מחקרים חדשים בחוברות שיוקדשו להיסטוריה של גטו טרזין על פניה המגוונים.
הארכיון הוא גם מוקד פעילות ליוצרים, מוסיקאים, אנשי תיאטרון, ומשוררים. אנשי קלנוע ואמנים נזקקים לשירותי הבית במחקריהם כהכנה ליצירותיהם בנושאים הקשורים בגטו. המחזה המוסיקלי "לחיי החיים", כתב: קובי לוריא, ביים: ישראל גוריון, שהופק לאחרונה, הוא תוצר עבודה משותפת בין האמנים לבית ולאנשיו.
בשנים האחרונות התבצעו מחקרים יזומים מטעם העמותה בנושאים: התמודדות הנשים הקשישות בגטו טרזין, ההומור בגטו, קשיי ההתבגרו של בני הנוער בתנאי הגטו ומחקר על דמויות ייחודיות שפעלו לטובת הכלל.
בימים אלה נערך מחקר מקיף לאיתור מידע על האסירים כדי להשלים את האינפורמציה בכרטסת המגורשים.לייבסיטי - בניית אתרים