עברית  |  English  |  Česky  |  

להצטרפות לרשימת התפוצה הכנס את כתובת הדואר האלקטרוני שלך:
 


דף הבית >> על חברים וניצולים >> חברים כותבים >> 2013 >> פרנטה מאייר ז"ל - פטר ארבן
 
אשקלון, 17.11.2013
 
חברי האחרון משחקני הכדורגל ב- "ליגה טרזין" הלך לעולמו
 
פרנטה (פרנסיס) מאייר 1922 – 2013
 
אינני יודע איך לבטא את צערי על שגם פרנטה עזב אותי. הכרנו בברנו, שם כבר שיחקנו כדורגל בנבחרת הנוער של הליגה הצ'כית מטעם "מכבי ברנו", במגרש הנהדר, ה-"מכץ" בברנו–פיסרקי. אז עוד לא חלמנו על שניפגש  בגטו טרזיינשטט ושנהיה ממיסדי המועדון – בליגה הכי מצליחה שם, ה-"יוגנדפירזורגה", מחלקת הטיפול בנוער. במקרה אנחנו, אנשי ברנו, בהגנה: פרנטה כשוער, פטר אייזנברג-ארבן ופוול ברידא כמגינים וכקשר אמצעי שמודלה קלאובר, מצאנו את עצמנו, בנוסף לשלושת החלוצים מפראג, דואגים להגיע למקום מכובד בטבלת הליגה ושל משחקי הגביע.
פרנטה היה מורה שהעריכו אותו מאד ומחנך בבנין בית הספר 417 L בגטו, הוא היה אחד ממעט הילדים שחזרו אחרי השחרור, מכובד במשך כל חייו! מטרזיינשטט נשלח (יחד אתי) בסוף ספטמבר 1944 ושרד את אושוויץ וגלייביץ, שם שוחרר בינואר 1945.
אחרי המלחמה התחתן בברנו עם אילזה דרקסלר, והיגר לארה"ב שם ייסד עסק מצליח (נייר בסיטונאות) בעיר אנצינו שבקליפורניה. במשך שנים היה חבר עמותתנו וגם ביקר בישראל בשנת 1976.
כאשר בפעם הראשונה נסעתי עם משפחתי לניו יורקת לא סיפרתי לאיש על תכניותינו. עד היום אינני יודע איך נודע לו על הגעתנו - מיד בערב הראשון טלפן לנו למלון, הפתעה גמורה. נדברנו שניפגש למחרת בבוקר – וכך זה  היה הוא אשר הראה לנו את ניו יורק. אחרי שנים ברכנו זה את זה לראש השנה, אך לא נפגשנו עוד.
אחרי מותו אילזה התקשרה אלי ואני כאן רק מעביר – בשמי ובשם כל החברים - את השתתפותנו הכנה באבלה על הסתלקותו של אחד המדריכים והכדורגלנים האחרונים מגטו טרזיינשטט.
 
שלום!
פטר ארבן


בתמונה מימין:  פרנטה מאייר , 1.9.1944 , מתוך סרט התעמולה הנאצי


 


לייבסיטי - בניית אתרים