עברית  |  English  |  Česky  |  

להצטרפות לרשימת התפוצה הכנס את כתובת הדואר האלקטרוני שלך:
 


דף הבית >> ארועים >> אירועים שהיו >> 2014 >> 2014-12 הקולנוע של טרזין >> יום חמישי , 25.12.2014
 
אולם 3, 11:00
כניסה חופשית
מותנה ברישום בבית טרזין

אסיר בגן עדן
100 דקות, אנגלית, תרגום לעברית
 ארצות הברית, בריטניה, גרמניה, 2002
בימוי מלקולם קלארק, סטוארט סנדר
סיפור חייו של קורט גרון, שחקן הבמה ובדרן הקברטים היהודי ברלינאי משנות ה-20, שהשתתף בהצגת הבכורה של 'אופרה בגרוש', הופיע ב 72 סרטים וזכה בפרסומו כאמרגן קוסם לצד מרלן דיטריך ב'המלאך הכחול' (1930). הסרט  התיעודי על גרון נע בעקבות התחנות השונות שהן עבר, ברלין, פריס, פראג ואמסטרדם שם נתפס לאחר פלישת הגרמנים להולנד. הוא נשלח ב 1944 לטרזיינשטאט, לביים סרט תעמולה על המחנה שיהיה בכוחו להטעות את העולם ולהסתיר את ההשמדה השיטתית של יהודים  במחנות. כראש צוות ההפקה, גרון היה נתון לפיקוחם של קציני אס אס. לאחר שהסתיימו הצילומים הוא עלה לרכבת שנשאה אותו לאושויץ. ב 2003, הסרט היה מועמד לפרס האוסקר האמריקאי בקטגוריית הסרט התיעודי הארוך הטוב ביותר.
להרשמה לחצו כאן
אולם 3, 17:00

הפרפר האחרון
110 דקות, אנגלית, תרגום לעברית
צ'כוסלובקיה/ בריטניה/צרפת, 1991
בימוי: קארל קצ'ינה
 
הפנטומימאי אנטון מורו, גיבור הסרט, נהנה מחיים נינוחים בפריז עד אותו רגע שקציני הגסטאפו הלמו על דלתו כדי לעצור את אהובתו שפעילה במחתרת האנטי נאצית. הוא נלקח לחקירה במטה הגסטאפו ובסופה התבשר, שהדרך לרכוש בחזרה את חירותו מותנית בנסיעה לטרזיינשטאט, עיירה מקסימה ליד פראג שבה מתגוררים יהודים, ולביים מופע-פנטומימה בהשתתפות ילדי המקום תמורת שכר נאה. בחלוף כמה ימים במחנה הריכוז מורו למד שהמשימה שהוטלה עליו, נועדה להרשים את נציגי הצלב האדום שיגיעו למחנה לבדוק מה מצב הילדים. הוא מחליט לחתור תחת קמפיין התעמולה של מפקדי המחנה הנאצים ולהעלות עיבוד תיאטרלי ל'הנזל וגרטל' (האחים גרים).על הבמה המכשפה מפטמת את הילדים לקראת צלייתם בתנור אולם גרטל מצליחה להשליך אותה לכבשן הלוהט. הביצוע החתרני משנה את גורלו של מורו. את התסריט כתבו הבמאי קארל קצ'ינה ואוטה הופמן לפי סיפור של מיכאל זקוט, סופר ובמאי קנדי.
אולם 3, 19:30
כניסה חופשית
מותנה ברישום בבית טרזין

המוזיקה בטרזין
מנחה: פרופ'' מיכאל וולפה

במעמד שגריר צ''כיה בישראל
מר איבו שוורץ

בתוכנית:
יצירות ועיבודים מאת מלחיני גטו טרזיינשטאט בביצוע זיו שליט ומיכאל וולפה
הקרנת הסרט זוכה פרס האוסקר לסרט התיעודי הקצר,2014
הליידי במספר 6 – המוסיקה הצילה את חיי 
36 דקות, אנגלית, תרגום לעברית
ארצות הברית, 2014
בימוי: מלקולם קלארק

הפסנתרנית הקלאסית וניצולת השואה אליס הרץ-זומר מתה בפברואר 2014, בגיל 110, חודש לפני שהסרט 'הליידי במספר 6' זכה בפרס האוסקר בקטגוריית הסרט התיעודי הקצר. זומר ילידת פראג למשפחה יהודית חילונית משכילה, שימשה כסולנית התזמורת הפילהרמונית הצ'כית. היא נישאה לכנר ליאופולד זומר וילדה את בנם, שהיה בן שש כשבשנת 1943 הם נשלחו לטרזיינשטאט. הילד הופיע בתפקיד ראשי באופרת הילדים "ברונדיבר" שהונצחה בסרט התעמולה שנוצר לשימושה של התעמולה הנאצית. הרץ זומר לא הפסיקה לנגן והופיעה עם קבוצת מוסיקאים מקומית בפני האסירים החולים והרעבים במחנה וגם בפני נציגי הצלב האדום שנהגו לבקר במחנה. הסוד של זומר, כפי שהיא מספרת בסרט, לשמור תמיד על אופטימיות ולהיות שמחה בחלקה. כך כאסירה בטרזיינשטאט וכך כשאסונות פקדו את חייה. שנים רבות זומר חייתה בישראל ונחשבה למורה מיתולוגית בקונסרבטוריון בירושלים. היא עברה ללונדון כשבנה, צ'לן ומנצח מוערך, עבד וחי בה. הסרט צולם בדירתה הלונדונית.

באדיבות: אפוס - הפסטיבל הבינלאומי לסרטי תרבות ואמנות

להרשמה לחצו כאן


לייבסיטי - בניית אתרים